Lidi to táhne do dálek, kamsi za obzor, už od nepaměti. A není tedy divu, že kdo někdy měl možnost věnovat se cestování, využíval ji, a děje se tak dodnes. Kdykoliv je příležitost, seberou mnozí z nás své saky paky, tedy dejme tomu pas, peníze a další nezbytnosti, a hurá do světa.

Lidé jsou však pochopitelně různí, a proto i jejich cestování vypadá různorodě. Jsou tu i ti, kteří se prostě seberou a zmizí ve světě zcela odkázaní sami na sebe, a pochopitelně i ti, pro které by byl podobný samostatný krok do neznáma spíše traumatem a kteří sázejí raději na možnost využití služeb cestovních kanceláří a agentur, které jim vše připraví a zorganizují a postarají se o sebemenší detail.

fotka z Itálie

Možností cestování je pak dost a dost. S českým pasem se dá vyrazit do naprosté většiny států světa, vesměs i bez nutnosti pořizovat si kvůli takovým cestám turistické vízum, a i dopravních prostředků, které můžeme využít, je dostatek. Někdo raději letí letadlem, jiný raději zůstane na zemi a využije auto, autobus nebo vlak, někdo se může do cizích končin třeba i plavit. To podle vlastní nátury a možností, jež jsou k dispozici.

A stejně jako druhů dopravy je značný i počet důvodů, proč našinci cestují. Do světa se dá vyrážet jak za zábavou, tak i za obživou, můžeme cestovat proto, abychom se něčemu přiučili, stejně jako proto, abychom si jenom odpočinuli odtrženi od naší každodenní reality. To podle toho, co člověk zrovna potřebuje nebo co ho láká.

obrázek z Řecka

A tak nejednou sebereme pas (nebo občanský průkaz), nějaké ty peníze nebo platební kartu, případně pár dalších nezbytností, nasedneme klidně i na nejbližší spoj a zmizíme, kam je nám to libo.

A co je dnes na cestování ve srovnání s minulostí nejkrásnější? Přece to, že se z oněch cizích krajů můžeme zase kdykoliv beztrestně vrátit domů. Protože zákazy cestování do některých zemí byly výsadou režimu, který už u nás naštěstí dávno zmizel v propadlišti dějin.