Věděli jste, že až 30% bílkovin, které se nacházejí ve vašem těle, tvoří právě kolagen? Tato bílkovina posiluje vaši kůži, kosti, svaly, šlachy a další pohybové tkáně. K tomu, aby naše tělo správně fungovalo, potřebujeme dostatečné množství kolagenu, který si naše tělo samo tvoří, přijímáme ho stravou a také ho můžeme přijímat jako doplněk stravy. To bychom měli dělat hlavně z toho důvodu, že produkce kolagenu v našem těle postupem let klesá.

kostra

Proteiny kolagenu jsou tvořeny z aminokyselin, konkrétně z prolinu, glycinu a hydroxyprolinu. K tomu, aby procesy aminokyselin správně fungovaly, je třeba přijímat také dostatečné množství vitamínu C. Kolagen není pouze jeden druh. V současné době známe asi 28 typů kolagenu ale není vyloučeno, že do budoucnosti přibydou další. My ale rozlišujeme především pět hlavních typů kolagenu, a to jsou:

Kolagen typu 1

Tento typ je ve vašem těle nejrozšířenější. Tvoří až 90 % veškerého kolagenu, který v sobě máte. Slouží k tomu, že zajišťuje strukturu a podporu vaší kůže, šlach a vazů.

Kolagen typu 2

Tento typ kolagenu najdeme především v chrupavkách, které slouží k tomu, aby poskytovali podporu pro vaše klouby.

Kolagen typu 3

Kolagen typu 3 najdete především v orgánech, svalech a cévách.

svaly

Kolagen typu 4

Tento typ najdete v různých vrstvách vaší pleti.

Kolagen typu 5

Kolagen se vyskytuje v kůži, očích, vlasech nebo placentě.

Každý kolagen tedy podporuje trochu jiný tělní systém a funguje v odlišných procesech, což ale pro nás není důležité. Typy kolagenu se vyplatí znát především proto, že pokud budeme chtít užívat kolagen jako doplněk stravy kvůli nějakému problému nebo jako prevenci případných zdravotních problémů, budeme vědět, jaký typ kolagenu bychom měli brát, abychom cílili přesně na to, na co chceme. Případně vám poradí v lékárně nebo ve specializovaných obchodech.