Stává se, a to naprosto běžně, že lidé nemohou zaplatit za všechno, co potřebují, a pak si tedy berou půjčky, aby dokázali vyžít. Jenže zatímco dostat půjčku znamená v první chvíli si polepšit, má to i svou odvrácenou stránku, jíž je nutnost takovou půjčku splácet. A pro důkaz, že je to pravda, nemusíme chodit daleko. O tom vypovídá víc než zřejmě naše současná situace.

drobné mince

A jaká že naše dnešní situace je? Bohužel nijak radostná. Domácnosti si nabraly půjčky, ovšem daleko hůře než dříve je splácejí. A ve srovnání s koncem poloviny loňského roku mají o 6,4 procenta více nesplacených úvěrů, a to hlavně spotřebitelských půjček, což představuje 29,2 miliardy korun. Každý dlužník tak v průměru nesplatil skoro čtvrt milionu korun, které splatit měl, a počet takových dlužníků vystoupal. Na konci června evidovaly registry dlužníků celkové dluhy ve výši 3,22 bilionu korun, což je meziroční nárůst o 81,1 miliardy korun. Plus je třeba konstatovat i to, že každá desátá domácnost nemá žádné finanční rezervy a třetina domácností by ze svých úspor vydržela nanejvýš měsíc.

drobné mince

Přes polovinu našich domácností má obtíže se zvládání svých výdajů, každý šestý z nás v uplynulém roce nezvládl zaplatit aspoň jeden naprosto běžný výdaj. Tak zle na tom dnes naši lidé jsou. A když potřebují peníze, aby to zvládli? Pak si musí brát půjčky. Které jim ale v takové situaci jen tak někdo neposkytne.

Ovšem hlavní je tu nikdy se nevzdávat. A když banky odmítají pomoci, mohou přijít na řadu i nebankovní společnosti. Proč by ne? Vždyť jejich neúčelová hypotéka dokáže často pomoci i zdánlivě beznadějně ztraceným zájemcům. Pokud tedy tito dokážou zaručit splacení půjčených peněz nemovitostí.

A když někdo nabídne nebankovní společnosti záruku tohoto typu, může překonat i tak složitou dobu, jako je ta naše. Kdy to mnozí nezvládají a potřebují pomoc.