Prvním rozhodnutím je pořádně si rozmyslet jakou značku auta zvolit, který typ vozu. Značek máme mnoho Škoda, Mercedes-Benz, Peugeot, Citroën, Volkswagen, Audi, Ford, Fiat a další. Kolik financí do auta vložíte a co od něj očekáváte. Má to být velké auto pro rodinu a větší domácí mazlíčky nebo stačí menší vůz pro jednoho a menší nákup.
Při výběru vozu koukáme na pět základních věcí.
 servis auta
·         První věcí je obsah motoru, jak silný vůz zvolit, aby bylo auto dostatečně rychlé. Zvolit sílu motoru má své důvody. Bude se nám od něj odvíjet spotřeba paliva. Je rozdíl, jestli spotřeba vozidla je 6 nebo 10 litrů na sto kilometrů. Musíme počítat s tím, že čím větší bude objem, tím bude spotřeba větší a naopak.
·         Výbava auta je druhým kritériem. Rozdíl ve výbavě určuje cenu. Mezi výbavu vozu patří vyhřívané sedačky, klimatizace, palubní počítač, dálkové centrální zamykání, ABS, elektrická okýnka, elektrická zrcátka, rádio, tempomat, posilovač řízení, parkovací čidla, tažné zařízení. Auto může a nemusí mít tuto výbavu.
·         Vnitřní vzhled vozidla. Zda je vozidlo v zachovalém stavu. Sedačky nejsou roztrhané a koberečky prošoupané skrz na skrz. Zda je interiér špinavý nebo čistý.
·         Zevní vzhled auta. Zda je karoserie poškrábaná nebo zda není na povrchu koroze. Koroze je důležitým aspektem, který se může postupem času rozšiřovat. Pak by se musel celý díl vyměnit nebo technicky zapravit. Důležité je též, zda auto již bylo nebo nebylo bourané.
·         Posledním bodem je jakou variantu vozu zvolit. Máme na výběr bud sedan nebo kombi. Sedan je elegantnější, ale má menší úložný prostor. Zatím co kombi dominuje větším úložným prostorem. Vhodný pro rodiny s dětmi nebo pro převážení větších věcí.
 běžná doprava
Je rozdíl brát auto od soukromníka a auto z bazaru. Vozidlo z bazaru bude upravené. Interiér bude vyčištěný a jeho cena bude o něco větší než cena u soukromníka. Soukromník nebude mít vozidlo v tak čistém stavu, ale je tu větší pravděpodobnost, že nebude mít stočené kilometry. Jak se říká, každé auto má svého kupce. Při výběru ojetého auta buďte pečlivý a dobře si promyslete, zda za to auto stojí.