Zábradlí jsou dnes naprosto běžnou součástí nejen schodů, ale i teras a balkónů. Mají zajišťovat větší bezpečnost tím, že nás chrání před pádem a také nám pomáhají stoupat vzhůru či sestupovat, pokud máme potíže s pohybem.

Vyrobeno může být z nejrůznějších materiálů. Zatímco dříve bylo nejpoužívanější dřevo, a to dodnes najdeme v mnoha rodinných domech, dnes hraje prim kov. Stačí se podívat na kterýkoliv panelový dům či moderní budovu, případně stoupat po jejích schodech, abychom se o tom přesvědčili.

schodiste2

Avšak občas se nepoužívá jen jeden materiál, nýbrž jejich kombinace. Jednou z nich je i kombinace kovu a skla. Jak to funguje? Jednoduše: máme kovový rám, jehož výplň je skleněná. Sklo může být buď zcela čiré, nebo matné, které propouští světlo, ale nedovolí vidět, co se na druhé straně děje.

Kde však toto skleněné zábradlí najdeme? Popravdě řečeno, je běžnější, než by se na první pohled mohlo zdát. Opět zvedněte oči, až půjdete okolo nějakého paneláku. Vidíte, že u každého balkónu je polovina zábradlí tvořena kovovými mřížemi a polovina sklem?

To však ani zdaleka není vše. Ještě markantnější příklady najdeme prakticky v jakémkoliv obchodním centru. Zde jsou skla naprosto čirá a jsou upevněna na kovovém rámu. Má to samozřejmě svůj účel: umožnit lidem, aby viděli naprosto všude. To je samozřejmě proto, aby dobře viděli na všechny obchody a případně se rozhodli je navštívit a něco si tam koupit.

schodiste3

Můžeme se také ptát, zda je tento typ zábradlí bezpečný. Přeci jen, sklo nemá pověst toho nejpevnějšího materiálu. Nemusíme se však bát. To, které je použito zde, je speciálně vyztužené a je tedy pevnější než to, které máte například v okně.

Navíc v obchodních centrech bývá vyztuženo speciální průhlednou fólií. Ta zabrání, aby i v případě roztříštění byly střepy všude a navíc usnadňuje zaměstnancům čištění, neboť na ní tak neulpívají otisky prstů.

Jak je vidět, je tento druh běžnější, než se na první pohled zdá. Avšak přes jeho zdánlivou nebezpečnost se jej nemusíme bát. Koneckonců, bezpečnostní předpisy existují z nějakého důvodu.