Máte právě po porodu a děsíte se toho, kdy se dostanete zase do formy? Ženy po porodu prochází nejrůznějšími změnami, co vám pomůže se zotavit? 

Jak se dostat rychle do formy po porodu? Zotavování nemusí být tak náročné! 

Porod je pro každou ženu náročnou zkouškou. I když jde o krásné chvíle, jsou vykoupeny bolestí a porodem to pro ženu ještě nekončí. Rozhodně není snadné skloubit péči o malé miminko s tím vším, co během šestinedělí na čerstvou maminku čeká. Porod je totiž velká věc a vnímá to stejně i vaše tělo. Musíte mu tedy pomoci dát se do pořádku. Jak na to? Co byste měla a neměla dělat během šestinedělí a jak se zotavit co nejrychleji? 

máma s miminkem

Kterými radami se řídit? 

Mnoho rad vám dají kamarádky, které už porodily, možná vám něco řeknou i sestřičky v porodnici a můžete samozřejmě číst i odborné knihy a články v časopisech. Co vám ale napoví vlastní tělo, je to nejdůležitější. Je třeba mít na paměti, že každé tělo je jiné, každá žena se tak může s porodem vyrovnávat po svém. Je třeba poslouchat tělo a dát mu přesně to, co chce. Určitě to není závod s časem, toho si musíte na zotavenou dopřát přesně tolik, kolik ho potřebujete. Jsou ženy, které po odchodu z porodnice ani neví, že rodily a jsou ženy, které se s tím musí vypořádat během několika dlouhých týdnů. Nejde o to, kdy se dostanete na původní váhu a ani o to, kdy budete zase moci fungovat, jako dříve. Jde jen o to, abyste byly vy i dítě maximálně spokojení. Takže je potřeba nastavit si svá vlastní pravidla. 

Určitě je ale potřeba tělu dodat živiny, je nutný zvýšený příjem vitamínů, minerálů a také tekutin. Pokud kojíte, musíte myslet i na to, že dítě od vás bude stále přijímat živiny z mateřského mléka, v tom případě se sice v mnohém ještě budete muset omezovat, ale rozhodně to není čas na držení diety. Poporodní kila musíte také shazovat velmi opatrně a hlavně postupně. 

ve formě i po porodu

Rady pro lepší kondici 

Po porodu je žena samo sebou unavená, a když se ještě během noci příliš maminka nevyspí, protože vstává k dítěti, je té energie ještě méně. Tu ale dodají vitamíny, ty čerpejte hlavně s ovoce a zeleniny. Ale i cukry jsou důležité, stejně jako vláknina nebo bílkoviny nebo tuky. Vlastně byste po porodu měla jít úplně všechno. Skvělé jsou i polévky, zejména pak silné vývary. Ty si vařte často, naše babičky by o síle vývarů mohly vyprávět. 

Pro to, abyste se cítila dobře, je fajn zkusit i péči o pokožku, ta je v oblasti bříška ochablá. Pořiďte si kvalitní zpevňující krém a pravidelně se natírejte. Pohyb si pak dopřávejte hlavně ten nejpřirozenější. Procházky na čerstvém vzduchu vám udělají dobře a taky miminku.